czsken

O Itálii


Itálie se dělí na následujících 20 krajů (regionů):

Furlansko-Julské Benátsko (Friuli-Venezia Giulia)

Furlansko-Julské Benátsko je severovýchodní region, rozdělený do čtyř provincií: Pordenone, Udine, Gorozia a Terst. Krajské město je Terst. Na severu hraničí s Rakouskem, na východě se Slovinskem, na jihu se nachází pobřeží Jaderského moře a na západě hraničí s regionem Veneto. V minulosti tato oblast poskytovala přístup k moři mnoha státům střední Evropy, protíná hlavní dopravní trasy mezi východní a západní části jižní Evropy.

Benátsko (Veneto)

Hlavním městem tohoto regionu jsou Benátky, světově proslulé pro své kanály. Město tvoří souostroví 117 ostrovů propojených 177 kanály a 455 mosty. V historickém centru mají kanály funkci silnic, doprava je možná pouze na vodě nebo pěšky. Benátky jsou jednou z nejvýznamnějších turistických destinací na světě. Můžeme zde obdivovat např. baziliku svatého Marka, Canal Grande a náměstí Piazza San Marco. Benátský karneval je velmi oblíbenou turistickou atrakcí. Lido di Venezia je populární mezinárodní luxusní destinace, která přitahuje tisíce herců, kritiků a známých osobností během filmového festivalu v Benátkách.

Benátsko

Trentino-Jižní Tyrolsko (Trentino-Alto Adige)

Trentino-Jižní Tyrolsko je jednou z pěti autonomních oblastí v Itálii. Nachází se na severovýchodě země a skládá se ze dvou provincií: Trento a Bolzano-Bozen. Trentino-Jižní Tyrolsko má pověst jednoho z nejlepších prázdninových míst v Itálii. Nabízí návštěvníkům oblíbená lyžařská střediska, zachovaná středověká města, nádhernou přírodu, pohostinnost, spolehlivé ubytování a velmi přijatelné ceny. Lyžování v zimě je na špičkové úrovni. Jaro a podzim nabízí turistům síť dobře značených tras, se zastávkami v odlehlých horských vesničkách, kde němčina je více používaná než italština a zelí je častější než těstoviny. Při turistických procházkách se můžete kochat zasněženými vrcholky hor, svěžími alpskými loukami a třpytivými vodopády.

Lombardie (Lombardia)

Lombardie je nejlidnatější a nejbohatší region Itálie. Nachází se na severu země, ohraničený Švýcarskem a italskými regiony Emilia-Romagna, Trentino-Alto Adige, Veneto a Piemonte. Hlavním městem Lombardie je město Milano, které je druhou nejoblíbenější turistickou destinací v Itálii. Nachází se zde mnoho turisticky oblíbených míst, jako např. milánský dóm, hrad Sforza, opera La Scala, Gallerie Viktora Emanuela II., stadion San Siro nebo kostel Santa Maria delle Grazie, kde můžeme obdivovat nástěnnou malbu Poslední večeře od Leonarda da Vinci.

Piemont (Piemonte)

Piemont je druhý největší italský region, je obklopen ze tří stran Alpami a sousedí s Francií a Švýcarskem. Metropolí Piemontu je město Turín (Torino). Piemont je historickým domovem královské rodiny Savoy, předchozích vládců Itálie, kteří po sobě zanechali dědictví bohatých barokních paláců. Piemont je také známý svou vynikající kuchyní. V roce 2006 hostil Turín zimní olympijské hry a nadále poskytuje výborné zázemí pro širokou škálu zimních sportů.

Údolí Aosty (Valle d´Aosta)

Údolí Aosty je hornatá oblast v severozápadním rohu Itálie, je nejmenší a nejméně obydlenou oblastí. Hlavní město Aosta, které se nachází v blízkosti italského vchodu do tunelu Mont Blanc, je vzdáleno 110 km od Turína. V oblasti můžeme najít nejstarší národní park - Národní park Gran Paradiso a tři prvotřídní lyžařská střediska. Jedním z nich je lyžařské středisko Courmayeur na jižní straně Mont Blanc, které nabízí lyžování po celý rok díky ledovci Gigante.

Emilia-Romagna

Oblast Emilia-Romagna se nachází v severní Itálii a vznikla spojením dvou historických regionů: Emilia a Romagna. Hlavním městem je Bologna. Kraj je rozdělen do devíti provincií. Emilia-Romagna je jedním z nejbohatších regionů v Itálii a je považován za jeden z nejbohatších a nejrozvinutějších regionů v Evropě. Mezi slavná renesanční města patří Modena, Parma a Ferrara. Region má živé a barevné pobřeží, s několika dobře známými středisky, jako je Cattolica a Rimini.

Ligurie (Liguria)

Ligurie se táhne kolem pobřeží od francouzských hranic na západě do Toskánska na východě. Hlavní město regionu Janov (Genova) leží ve středu zakřiveného pobřeží. Je pravděpodobně nejlépe známý jako rodiště Kryštofa Kolumba. Ligurie je známá jako italská riviéra. Pobřeží lemuje řada přímořských letovisek, směrem na západ od Janova se táhne Riviéra di Ponente s letovisky San Remo, Imperia, Alassio, Loano a Finale Liguria. Pobřeží směrem na východ od Janova je známé jako Riviera di Levante a nacházejí se zde přístavy Camogli, Portofino, Santa Margherita Ligure, Rapallo, Sestri Levante.

Toskánsko (Toscana)

Toskánsko je pátým největším regionem v Itálii, je rozděleno do deseti provincií. Toskánsko je nejznámější ze všech italských regionů, a to nejen pro svou malebnou zvlněnou krajinu s vinicemi, olivovými háji a cypřiši, ale i pro svou historii, umění, světová vína a regionální potraviny. Toskánsko je jednou z nejlepších oblastí Itálie produkujících víno.

Toskánsko

Marky (Marche)

Hlavní město regionu je Ancona. Kraj je rozdělen do pěti provincií: Pesaro a Urbino, Ancona, Macerata, Fermo a Ascoli Piceno. Tato přímořská letoviska nabízí vyžití pro všechny věkové kategorie, je to tedy ideální místo pro rodinnou dovolenou. Břehy Le Marche poskytují výborné zázemí pro jachtaře s několika přístavy, které jsou rozloženy po celé jeho délce. Nejznámější soutěsky jsou Furlo, Rossa a Frasassi.

Marky

Umbrie (Umbria)

Umbrie je rozdělena do dvou provincií, Perugia a Terni. Perugia je hlavním městem regionu. Umbrie je označována jako "pohlednice" Itálie. Téměř v každém městě můžeme najít krásné příklady středověkého a renesančního umění, jako jsou např. nádherné fresky ve slavné bazilice Sv. Františka v Assisi.

Umbrie

Abruzzi (Abruzzo)

V regionu Abruzzo se nachází nepřeberné množství hradů a středověkých měst, a to zejména v blízkosti města L'Aquila, které bylo dějištěm zničujícího zemětřesení v roce 2009. Region má 21 lyžařských středisek s 368 km sjezdovek. Abruzzo je také populární pro běžecké lyžování, zejména na vysoké planině Campo Imperatore v Gran Sasso nebo Piana Grande v Majella. Abruzzo má také dlouhé písečné pobřeží, nachází se zde mnoho populárních plážových letovisek, mezi nimi Vasto na jižním pobřeží Abruzzo.

Abruzzi

Lazio

Hlavním městem regionu je Řím, což je také hlavní město Itálie. Dále je Lazio domovem Vatikánu, centra římskokatolické církve. Provincie Lazia jsou: Frosinone, Latina, Rieti, Řím a Viterbo. Region je sídlem italského filmového průmyslu.

Lazio

Molise

Molise je druhý nejmenší italský region a také nejmladší. Byl založen v roce 1963, kdy byla předchozí oblast ¨Abruzzi e Molise¨ rozdělena na dvě části. Hlavním městem regionu je Campobasso. Termoli je hlavní přístav Molise a také největší přímořské letovisko v regionu. Místními i turisty trochu zapomenutý region nabízí mnoho zajímavých míst k navštívení uložených v horách. Nachází se zde mnoho krásných opatství, kostelů, hradů, zámků a působivých starobylých ruin.

Molise

Apulie (Puglia)

Hlavní město regionu je Bari. Apulie je nejméně hornatý region Itálie, skládající se z širokých plání a nízko položených kopců. Apulie je velmi horká a suchá oblast, je jednou z největších a nejproduktivnějších plání v Itálii, kde se vyrábí velké množství vína a olivového oleje. Oblíbenou turistickou destinací oblasti Salento Puglia je barokní město Lecce. Dalším lákadlem tohoto regionu jsou unikátní kamenné domy označované jako "Trulli". Tyto bílé kuželovité domy byly tradičně postaveny bez použití malty, aby nedošlo k placení daní. Apulie je místo mezi dvěmi krásnými pobřežími, je turistickým rájem, nabízí míle a míle nedotčených pláží, velkolepé útesy a skalnaté zátoky.

Apulie

Kampánie (Campania)

Kampánie je nejhustěji obydlená oblast Itálie. Hlavní město je Neapol. Název Kampánie je odvozen z latinského "Campania felix", což znamená "úrodná krajina", a to rozhodně je! Kampánie nabízí jednu z nejkrásnější krajin, které se v Itálii nacházejí. Tento region je domovem národního parku Cilento, ostrova Capri, poloostrova Sorrento a pobřeží Amalfi.

Kampánie

Basilicata

Metropolí regionu je město Potenza, které se nachází v severozápadní části regionu. Další významné město Matera je známé pro svá jeskynní obydlí "Sassi", která se stala známými díky knize Carla Leviho ¨Christ Stopped at Eboli¨. Krajina Basilicata je velmi bohatá na přírodní krásy, a je obklopena třemi národními parky: Cilento, Pollino a Sila. V nich můžeme obdivovat rozsáhlé plochy nedotčených lesů, nádherné výhledy na hory, kde je hojný počet vlků, orlů a divokých koček. Je zde možnost raftingu na divoké vodě, jízdy na koni, pěší turistiky, během zimních měsíců lyžování na sjezdovkách na hoře Sirino.

Basilicata

Kalábrie (Calabria)

Hlavním městem regionu je Catanzaro. Kalábrie je známá svými krásnými přímořskými letovisky, bílými písečnými plážemi s teplou křišťálově čistou vodou a nočním životem, který můžeme najít v řadě barů a restaurací na pobřeží. Na severu regionu se tyčí vrcholky pohoří Pollino, které tvoří přirozenou hranici oddělující Kalábrii od zbytku Itálie.

Kalábrie

Sicílie (Sicilia)

Sicílie je největší ostrov ve Středozemním moři. Je to jedna z autonomních oblastí Itálie. Hlavní město Sicílie je Palermo. Sicílie se pyšní bohatou a jedinečnou kulturou zvláště v umění, hudbě, literatuře, jídle, ve víně a architektuře. Z historických památek ostrova stojí za navštěvu např. Údolí chrámů v Agrigento, řecké divadlo v Taormině a římské ruiny v Siracusu. Dále pak barokní města Ragusa, Modica a Noto. Světově proslulá sopka Etna (3320 m) je jednou z nejkrásnějších sopek v Evropě a jednou z nejaktivnějších na světě.

Sicílie

Sardinie (Sardegna)

Sardinie je druhý největší ostrov ve Středozemním moři (po Sicílii). Hlavním městem Sardinie je Cagliari. Přímořská krajina, zejména na pobřeží Costa Smeralda, patří mezi nejkrásnější na světě. Na severozápadě Sardinie leží město Alghero s fascinující katalánskou historií a nádherným historickým centrem. U pobřeží jihozápadní Sardinie se nacházejí kouzelné ostrůvky jako například Sant'Antioco a San Pietro, které vás přivítají svou malebnou krajinou a pohostinností.

Sardínie

 


Copyright © 2013 - 2024 Jadran Reality, s.r.o., Powered by Digitální agentura DIGISHOCK

Tato stránka v rámci poskytovaní služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací, včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete zde.