czsken

O Chorvatsku


Oficiálně Chorvatská republika (Republika Hrvatska) leží na pomezí střední a jihovýchodní Evropy. Sousedí se Slovinskem, Maďarskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem a Černou horou. Táhne se od alpských svahů dolů do údolí Panonie k břehům Dunaje a Drávy. Chorvatsko může být rozděleno do tří zeměpisných částí podle charakteristických přírodních rysů, kulturního a historického dědictví. Jedná se o přímořský region, horský region a region Panonie. Jako mnoho zemí Evropy, Chorvatsko vzniklo na ruinách římské říše. Když Římani přijeli na území dnešního Chorvatska, země byla organizováno do několika knížectví. V roce 925 první chorvatský král Tomislav I. Tato knížectví sjednotil a založil Chorvatský stát.


Chorvatsko a především jeho pobřeží omývané Jadranským mořem se stalo jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů a Slováků. I když většinu láká moře a pláže, tato země nabízí mnohem víc - nádherné národní parky (Chorvatsko má 8 národních parků o celkové rozloze 472 km2 na souši), množství historických památek, kulturní a sportovní vyžití, speciality místní kuchyně, atd. Vyjmenujeme-li několik míst jako je město Split, Trogir, Dubrovník, Makarská riviéra, Plitvická jezera nebo národní park Krka, představy o exotickém prostředí ideálním pro rekreaci na sebe nenechají dlouho čekat.

Pobřeží Chorvatska není jen skalnaté nebo oblázkové, jak si mnozí myslí. Najdete zde typy pobřeží od skalnatého, oblázkového, písčitého, strmého, postupně se zdvihajícího až po roviny u ústí řek. Chorvatsko navštěvuje také velké množství jachtařů pro poměrně klidnou povahu Jadranského moře a neuvěřitelný počet 1185 ostrovů (67 je obydlených) nabízející krásné panenské zátoky ke kotvení. Chorvatská vláda za poslední roky usilovně investuje do projektů zvyšující jejich atraktivitu. Jedná se především o velké zlepšení a rozšíření infrastruktury. Cestování autem do Chorvatska je tak každým rokem rychlejší a pohodlnější. V roce 2006 bylo postaveno 43 km nových dálnic, v roce 2007 to bylo 75,9 km a v roce 2008 se postavilo 41,5 km. V červnu 2009 činila celková délka již dostavěných dálnic 1078 km a výstavba dalších 339,6 km je plánována. Podél dálnic najdete jak čerpací stanice, tak restaurace či jiná občerstvovací zařízení, která zajisté zpříjemní delší dobu za volantem. Novým prezidentem Chorvatska se stal Ivo Josipović. Jak již média informovala, jeho největší prioritou bylo začlenění Chorvatska do Evropské Unie. To bylo naplánováno na 1.7.2013 a tak se i stalo.



Rozloha: 56 542 km² pevniny + 31 067 km² pobřežního moře
Počet obyvatel: 4,80 mil
Hlavní město: Zagreb (Záhřeb, 700 tis. obyvatel)
Podnebí: při pobřeží subtropické, středomořské se suchými horkými léty a vlhkými, ale mírnými zimami, vnitrozemí kontinentální.
Délka pobřeží: 5835 km, z toho 4057 km pobřeží ostrovů
Počet ostrovů: 1185, obydlených 67
Nejvyšší hora: Dinara (1831 m)
Voda: voda z vodovodu je pitná ve všech částech Chorvatska.
Mezinárodní volací číslo Chorvatska: +385


Turismus

Chorvatsko je kombinací Středomoří, hor a nížin Panonie, které dohromady vytváří unikátní harmonický celek přírodního bohatství. Jadranské moře se pyšní jedním z nejčlenitějších pobřeží v Evropě s neuvěřitelným počtem 1.185 ostrovů a ostrůvků, z nichž je jen 66 obývaných. Sám slavný spisovatel G.B.Shaw řekl, že poslední den po stvoření světa chtěl Bůh korunovat své dílo, a tak ze slz, hvězd a dechu stvořil Kornati - nádherné soustroví pyšnící se 147 ostrovy různých tvarů a velikostí, které nabízejí "rajskou" dovolenou zejména jachtařům a potápěčům z celého světa. Vnitrozemí Chorvatska má také hodně co nabídnout. Jsou to lesy, řeky a horské říčky bohaté na ryby, hluboké rokle Gorski Kotar, průzračná jezera Plitvice, malebné vesničky, romantické zámky a usedlosti, vinice a další.

Nejoblíbenější období turistů je léto. Kromě pobytu u moře můžete svůj čas strávit v malebných vesničkách nebo v termálních lázních s minerálními prameny Varazdinske, Tuheljske, Stubicke a Krapinske, Lipik, Daruvar nebo Topusko ve vnitrozemí a podél mořského pobřeží Losinj, Umag, Opatija, Crikvenica, Hvar, Makarska, Vela Luka a Istarske Spa na Istrii.

Pro gurmány a vyznavače dobrého jídla má Chorvatsko rozhodně co nabídnout. Chorvatská kuchyně je velmi rozmanitá. Každý region nabízí své speciality. Doporučujeme ochutnat olihně na grillu nebo rybí polévku s mořskými plody a nebo dalmátská vína, která byla vyhlášená již v dobách antiky. Tím navážeme na další místa hodná návštěvy a tím jsou vinné sklepy. Při jejich návštěvě podél pobřeží Istrie se zaměřte spíš na červená vína Teran, Cabernet a v Dalmácii na Opolo, Plavac, Dingac a Postup. U pobřeží jsou také produkována kvalitní bílá vína jako Pinot, Malvazija a Kujundzusa. Ve středozemí žádejte Traminac, Burgundac, Graševina a Kraljevina.


ISTRIE

Istrie je jeden z nejrozvinutějších regionů Chorvatska, nejblíže a nejlépe dostupný ze západní Evropy. Její ráz můžeme přirovnat k Toskánsku nebo Prováns. První obyvatelé Istrie byli příslušníci kmene Histri. Na „Zelené Istrii" je nespočet vinohradů, malebných městeček a vesniček. Mezi známější přímořská města Istrie patří:


Poreč

Pravděpodobně nejnavštěvovanější místo Istrie, známé širokou nabídkou hotelů, modrých a zelených lagun a ostrůvku Sv. Nicolase v sousedství. Jako římská kolonie od 2. století př.n.l. je Poreč město s velkým počtem zachovaných památek starověkého Říma. Mimo to zde najdete také krásné parky a zahrady.



Rovinj

Známé letovisko s množstvím historických budov a paláců z doby renesance a baroka. Rovinj je okouzlující město úzkých kamenných uliček. Doporučujeme navštívit katedrálu Sv. Euphemia postavenou v roce 1736, která je největší barokní stavbou na Istrii s věží dosahující výšky 60 m. Město Rovinj bylo původně ostrov. Před 250 lety bylo od pevniny odděleno úzkým kanálem, který byl v roce 1763 zasypán. Rovinj je „živé" místo lákající turisty mimo jiné také množstvím barů, restaurací a galerií.




Umag

Město postavené na ruinách římské říše. Z této doby zůstaly v Umagu úzké dlážděné uličky, které vytváří výjimečnou okouzlující atmosféru tohoto městečka. Středověká architektura města se perfektně doplňuje s temperamentní a vřelou atmosférou tohoto místa. Pobřeží je plné pěkných zátok s 20 km dlouhou riviérou. Umag je známý pro jeho přístav a jako mezinárodní tenisové centrum, kde se každý rok pořádá tenisový turnaj „Croatian Open".




Brijuni Archipelago

Skládá se ze 2 velkých a 12 malých ostrovů na západním pobřeží Istrie. Archipelago je jedním ze sedmi národních parků Chorvatska s hojným výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. V Archipelagu je také několik výjimečných památek římské říše.




Pula

Starověké město na jihu Istrie známé především pro 2000 let starý amfiteátr, jeden z nejlépe zachovaných na světě. Pula, největší město a přístav Istrie je pro mnoho turistů atraktivním místem ke strávení dovolené. Během léta se v Pule každoročně pořádá Pula Opera Festival a Pula International Film Festival a další zajímavé údalosti. Z často navštěvovaných památek bychom zde uvedli Triumfální oblouk rodiny Sergi, chrám Augusta, františkánský kostel a další.



Opatija

Jedno z nejoblíbnějších letovisek Jadranu. Opatija je také často navštěvovaná během zimních měsíců Evropy. Je známá pro krásné parky, botanické zahrady, nespočet útulných restaurací a moderních hotelů.




DALMÁCIE

Dále na jih od města Zadar začíná oblast známá jako Dalmácie. Je to oblast dlouhých pláží, borovicových lesů a starobylých měst jako je Zadar, Šibenik, Split, Trogir, Omiš a Dubrovník dokazující bohaté kulturní a historické dědictví Chorvatska. V Dalmácii najdete také množství navštěvovaných ostrovů jako Hvar, Brač, Šolta, Korčula, Vis, Mljet a další. V Dalmácii si pochutnáte na dobré vínu, domací pálence travarici, rybách, mořských plodech, apod. Mezi známější přímořská města Dalmácie patří:


Zadar

Nejsevernější město Dalmácie s 73.000 obyvateli. Jeho historie sahá až do 9. století př.n.l., kdy byl sídlištěm ilyrských kmenů. Později se stal římským městem, následně přešel do rukou Benátské republiky, po 1. světové válce připadl Itálii a po vzniku Jugoslávie se stal její součástí. Velmi důležitou roli pro vývoj města měli Římané, kteří zde postavili hradby, amfiteátr, akvadukt a dokonce i lázně a kanalizaci. Patrný je i vliv benátské nadvlády. Přímo uprostřed starého města nás zaujme dvouposchoďový kostel Sv. Donáta s připojenou velkolepou katedrálou Sv. Anastázie ze 14. století. Obě stavby se staly místním symbolem. Zadar je také bohatý na festivaly a další kulturní akce. Určitě na vás silně zapůsobí koncert klasické hudby v tajuplném prostředí kostela Sv. Donáta, Zadarské divadelní léto nebo Festival nového divadla. Zadar je město, ve kterém se vyžijete nejen při slunění na pláži nebo sportu. Váš pobyt zde jistě zpestří místní historické pamětihodnosti, malebná zákoutí, živý program pro turisty a kulturní akce.




Šibenik

Druhé největší město a přístav severní Dalmácie, který se nachází nedaleko ústí řeky Krky do moře. První zmínka o Šibeniku je z roku 1066 z charty chorvatského krále Petara Krešmira IV. Na rozdíl od jiných měst, které založili Řekové, Římané nebo Ilyrové je Šibenik již od svého založení město chorvatské. Je významným střediskem cestovního ruchu s mnoha krásnými památkami. Šibenická katedrála Sv. Jakuba byla v roce 2000 zapsána do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Šibenik je také důležitý dopravní uzel, silniční křižovatka, železniční napojení na trať Záhřeb - Knin – Split a přístaviště pro trajekty na blízké ostrovy. Město je obklopeno velkým počtem ostrovů. Obydleny jsou Murter, Krapanj, Kaprije, Prvic, Zlarin a Žirje. Za návštěvu rozhodně stojí Zlarin proslulý zpracováním korálů a Krapanj, kde ve zbrusu novém hotelu Spongiola najdeme expozici historie potápění a dnes moderní potápěčskou školu. Ostrov je také populární pro lov mořských perel.




Trogir

Jedno z nejtypičtějších městeček jaderského pobřeží, které je navíc jedním z nejkrásnějších. Trogir byl právem zapsán do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Je to klenot opevněných měst s labyrintem středověkých uliček. Žádné jiné město v Dalmácii si neuchovalo tak dokonale kulturní život, který vzkvétal podél pobřeží navzdory různým cizím vlivům. Ve městě se nachází katedrála Sv. Vavřince postavená během 13. - 15. století, kostely, paláce a tvrze z období 14. - 17. století hlavně v renesančním a románském stylu. Románská katedrála Sv. Vavřince je považována nejen za velkou chloubu města, ale také celého Chorvatska. Její stavba byla započata ve 13. století v románském slohu a byla dokončena ji až v 15. století. Mezitím už však nastoupila gotika, která se do stavby také promítla. Večer po západu slunce se začnou místní restaurace a kavárny plnit lidmi. Přichází na dobrou večeři, pivo nebo pobavit se na diskotéku. Město je spojeno mostem s ostrovem Čiovo.




Ostrov Čiovo

Velmi žádané místo s penziony, apartmány, restauracemi, bary a kavárnami podél oblázkových pláží, kde si můžete užít krásné večery s živou hudbou. Na ostrově najdete také místa bez lidského zásahu jako jsou přírodní útesy obklopené borovicovými lesy, malé zálivy využívané nudisty apod.




Split

Druhé největší město Chorvatska s téměř 200.000 obyvateli je centrem ekonomiky, vzdělání, sportu a turismu Dalmácie. Město je zároveň důležitým dopravním uzlem mořské dopravy. Mezi pravidelné trajektové linky patří spojení Split – Ancona (Itálie) a Rijeka - Zadar - Split - Stari Grád - Korčula -Sobra - Dubrovnik - Bari a dále vnitrostátní Split - Rogač (Šolta), Split - Supetar (Brač), Split - Vis, Split - Stari Grád (Hvar) a Split - Hvar - Vela Luka (Korčula) - Uble (Lastovo). Split má také mezinárodní letiště. Na pobřeží tohoto města je několik hotelů, pláží a přístavů. Ve Splitu najdeme také množství historických památek. K nejvýznamějším se řadí Diokleciánův palác o neuvěřitelné rozloze 31.000 m2. Z dalších památek uveďme například pozůstatky mohutného splitského hradu v podobě věže Marina, Muzeum chorvatských archeologických památek, Národní galerii či pro Split typickou sochu Gregoria Ninského, biskupa z 10. století. Krásnou procházku nabízí také rušná promenáda u přístavu s bary, restauracemi a hotely. Split nabízí kromě obvyklých lákadel velkoměst řadu unikátních antických památek nebo chráněnou přírodní rezervaci Marjan, která je z centra dosažitelná pěšky.




Omiš

Menší oblíbené městečko Dalmácie. Leží necelých 30 km jihovýchodně od Splitu při ústí řeky Cetiny do Jaderského moře. Omiš byl ve starověku osídlen ilyrskými kmeny a později Římany. Ve měste se nachází množství zajímavých měšťanských domů a paláců z různých stavebních období. Kostel Sv. Michala z roku 1629 je na hlavní ulici staré části města. Nad kostelem je poslední zachovalá část městského opevnění Peovica a v nadmořské výšce 311 m pak trosky pevnosti Stari grad (nazývané také jako Fortica). Na skalách nad městem se tyčí pozůstatky někdejší pirátské pevnosti Mirabela (též Peovica), k nimž je možné vystoupit ze staré části města. Omiš je významné středisko cestovního ruchu, na které navazuje oblíbená Omišská riviéra. Ta se nachází jihovýchodně od Omiše a zahrnuje menší ale malébná městečka Ruskamen, Lokva Rogoznica, Mimice, Pisak a další. Omiš je známý svou rozlehlou písečnou pláží a patří ke známým sportovním střediskům - vodní sporty, fotbal, košíková, plážový volejbal, tenis, kuželky, skalní lezení, létání na rogalech, paragliding, cyklistika, atd. Omiš je i zábavním centrem celé oblasti - diskotéky, taneční párty, a další.




Dubrovnik

Přístavní město jižní Dalmácie, které se nachází na úpatí vápencového pohoří s jedinečnou okolní subtropickou vegetací a umělecky a historicky unikátními stavbami. Je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Říká se mu také „perla Jadranu". Město Dubrovník vždy prosperovalo z námořního obchodu. Ve středověku jako „republika Dubrovnik" dokonce začal jako jediný východojadranský městský stát konkurovat Benátkám a dodnes je společně s Benátkami, Janovem, Pisou a Amalfi počítán mezi skupinu nejvlivnějších námořních republik středověku. V roce 1979 byl Dubrovník přidán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Během svého slavného období námořní republiky Dubrovník rychle vzkvétal a svým obyvatelům nabízel služby a komfort, o kterém si mohla ostatní chorvatská města nechat jen zdát. Ve 14. století zde byla založena první lékarna fungující dodnes, lékařské středisko, chudobinec a i jedna z prvních světových karanténních nemocnic. V 15. století se přidal městský sirotčinec, veřejný vodovod a arboretum (nejstarší na světě). Zrušení otroctví v roce 1418 vypovídá o tom jak si Dubrovnik cenil svobody člověka. Od tohoto roku lodě z dubrovnické flotily pluly pod novou bílou vlajkou s latinským nápisem Libertas (svoboda). Skutečným symbolem Dubrovniku je jeho mohutné opevnění. Díky němu nebylo město nikdy dobyto nepřátelským vojskem a zajišťovalo obyvatelům naprostou bezpečnost. Původně město bránila dřevěná palisáda. Ta však byla brzy nahrazena kamennými hradbami, které se neustále zpevňovaly a rozšiřovaly. Podoba dnešních hradeb pochází z 12. - 17. století a jedná se o jeden z nejzachovalejších obraných systémů v Evropě.




Zákony Chorvatska vztahující se k nákupu a prodeji nemovitosti

Od února 2009 začala platit novela zákon o nemovitostech, která garantuje občanům EU stejná práva jako občanům Chorvatska. To znamená, že nemovitost v Chorvatsku mohou cizinci koupit přímo (jako fyzická osoba) bez nutnosti založení právnické osoby se sídlem v Chorvatsku. Výjimku tvoří pouze orná půda a lesy. Uvedenou novelou zákona o nemovitostech se odstranila malá nepříjemnost v procesu koupě chorvatské nemovitosti a podstatně zvýšila množství prodaných nemovitostí zvlášť podél pobřeží, o které je velký zájem nejen ze strany investorů, ale také ze strany běžných turistů a milovníků křišťálově čistého Jadranu a Chorvatska. Navzdory zjednodušení celého procesu koupě nemovitosti, doporučujeme využít pro koupi nemovitosti v Chorvatsku služeb zkušené realitní kanceláři, která udělá vše nezbytné pro bezproblémový převod vlastnického práva. Chorvatsko je nechvalně známo vyšším počtem nemovitostí bez stavebního povolení a také častým „chaosem" v dokumentaci (zvlášť u starších nemovitostí), což v důsledku může znamenat nepřevedení vlastnického práva na kupujícího.


Copyright © 2013 - 2024 Jadran Reality, s.r.o., Powered by Digitální agentura DIGISHOCK

Tato stránka v rámci poskytovaní služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací, včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete zde.